Get Adobe Flash player

Flash

Flash başlangıçta Future Splash Animatör olarak işe başlangıç yaptı. Bu programın amacı vektörel görüntüler yaratmak ve bu görüntüler üzerinde hareketlendirmeler yapmaktı. 1997 yılına gelindiğinde Macromedia firması Future Splash’ı satın aldı ve ismini de Flash olarak değiştirdi. Bu programı da World Wide Web için grafiksel içerik oluşturan bir araç olarak tanıttı.

Flash programı vektörlere daha doğrudan ulaşmamıza imkan sağlar. Yeni başlayanlar için basit hareketli görüntüler yaratmasına imkan sağlar. Animasyon konusunda ileri seviyede olduğunu iddia edenler için de Flash çok karmaşık animasyonlar yapmak için idealdir. Yani acemilerin kendini geliştirebileceği  bir programdır.

Flash animasyon yaratmak için sıradan animasyon metodlarını kullanır. Her biri bir sonrakinden çok az farklı görüntülerin birleştirilmesi mantığı Flash içinde geçerlidir. Aradaki hassasiyeti ayarlama işide tamamen kullanıcıya bırakılmıştır. Sadece görüntü değil seslerinde animasyonlarınızı yaratma imkanı sağlamaktadır. Flash, yarattığınız animasyonların bir bilgisayar yada Web tarayıcısında izlenilebilir kılınmasını sağlayan bir oynatım sistemidir. Yarattığınız animasyonların uzantısı .fla olmaktadır. İzlenebilen filmler yaratmak için Flash Player formatına dönüştürmek gerekir. Flash Player formatına çevrilen dosyalarda .swf uzantısına sahip olur [8].

1.2   Flashın Kullanım Nedenleri

Eskiden bilgisayar bile pek samimi olunan bir kelime değilken son yıllarda Internet kelimesi günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Artık Internet evde, ofiste, okulda herkesin kullanabileceği farklı bir ortam haline geldi. Internet’e dahil olmak için hangi ülkede olursa olsun herkesin ulaşma metodu aynıdır. Internet herkese eşit haklar verince bilgi hiç bir kısıtlamaya gidilmeden paylaşılmaktadır [5].
Internet’in bugün için amaçlarını sıralayacak olursak; a) eğitim ve yaşam boyu öğrenmeyi sağlamak b) fikir ve bilgi alış-verişini kolaylaştırmak c) dağınık bilim ve mühendislik araştırmaları arasında işbirliğini geliştirmek d) üretkenliği arttırmak e) ekonomiyi geliştirmek f) pazar yaratmak ve geliştirmek g) demokrasiyi sevdirmek ve özendirmek [4] .

Özellikle bu sayılan amaçların içinde en önemlisini pazar yaratmak ve geliştirmek teşkil etmektedir. Bu pazar yaratma işinin gerçekleşmesi için reklam önem arz etmektedir. Dolayısıyla site ilgi çekici bir yapıya sahip olmalıdır. Fakat Internetin ilk yayılmaya başladığı zamanlara bakarsak siteler çok sıkıcı içeriklere sahipti. Genellikle düz yazı formatına sahip olan bu siteleri güzelleştirme yoluna gidildi. Web’e olan ilgi büyüdükçe siteler daha fazla önem arz etmeye başladı. Artık Web tam anlamıyla ticari araç haline gelmeye başladı. Web tasarımcıları siteleri ziyaret eden kişi sayısını arttırmak için bitmap’ler eklemeye başladı. Ama bitmap sayısında artış oldukça sörf yapmak isteyenleri sıkıcı bir bekleyiş almaya başladı ve bu bekleyişler zamanla geç açılan siteler olan ilginin azalmasına sebep oldu. Web tasarımcıları daha güzel görünümlü ve  zaman kaybına sebep olmayacak bir yol aramaya başladılar ve Flash programı onların bu ihtiyacına cevap verici nitelikteydi.
Peki Flash’ta farklı olan ne vardı? Flash’ın seçilmesinin ilk ve en önemli sebebi vektörel olmasıdır. Bir resmin vektörel olması daha az yer kaplamasına ve ölçeklendirilebilir olmasına imkan vermektedir. Yani ziyaretçiniz tarayıcı penceresinin boyutunu değiştirdiğinde her şeyin orantılı olarak değişmesini sağlamaktadır. Ve vektörel olması sayesinde sitenizin bir kısmı çekildiğinde geri kalan kısmının bitmesini beklemeden çekilen kısmının yayınlanmasına imkan vermektedir ve Flash yaptığınız animasyonları sadece Web için yaratmanıza değil, Flash Player’la film olarak dağıtmanıza da imkan sağlamaktadır [8].

Bunların haricinde hareket, MP3, Wave Table form girişi ve interaktiflik önde gelen diğer etkenlerdir. Flash programındaki Help bölümü çok geniş bir kaynaktır ve Flash için alınabilecek ilk referans yeridir. Bütün dersler gözden geçirildiğinde ve  uygulanıldığında kısa sürede temel Flash bilgisine sahip olunmaktadır [6].

1.3 Flash 4.0 İle Birlikte Gelen Yenilikler

Flash 4’te katmanların gizlenmesi, kilitlenmesi ve gösterilmesi kontrolleri artık Timeline’ın içinde tıklanılabilecek durumdadır. Araç çubuğunda da yeniliklere gidilmiş ve sık kullanılan oval, dikdörtgen ve çizgi araçları araç çubuğuna eklenmiştir. Denetçi sayısında da artışa gidilmiş ve nesnelerin sayısal hassasiyetle yerleştirilmesi için Transform Inspector ve seçilen kare hakkında bilgilerin görünmesi için Frame Inspector denetçileri eklenmiştir [8].

MP3 Desteği: Animasyonlara artık MP3 formatında sesler eklenebilmektedir. Böylece çok daha kaliteli seslerin çok daha az yer kaplamaları sağlanmaktadır.

Güncellenebilir Metin Alanları: Artık animasyonlara kullanıcı tarafından doldurulabilir metin alanları yerleştirilmektedir.  Bunlar şifre sormak, form doldurmak gibi işlerde kullanılabilir.

Gelişmiş Library Penceresi: Sembol kütüphaneyi incelemek için kullanılan pencere biraz daha geliştirilmiştir. Artık semboller klasör klasör ayrılabilmektedir.

Yayınlama Fonksiyonu: Yeni eklenen “Publish” komutu, hazırlanılan animasyonları WEB sayfasına kendi yerleştirmektedir.

Timeline’da ve Layer’larda Yeni Kolaylıklar: Layer’lar artık kolaylıkla gizlenip gösterilmektedir. Layer’daki nesneleri düzgün gösterip, diğerlerini silik gösterme gibi bir kolaylık getirilmiştir.

Arayüz Yenilikleri: Arayüzün kendi tasarımı da değişikliğe uğramıştır. Dikdörtgen yapma aletine kenarını yuvarlatma özelliği eklenmiştir. Bir de bir takım yeni Inspector’lar vardır. Scene Inspector animasyonun değişik sahneleri arasında konrolü, Object ve Scala Inspector’lar da seçili nesneler üzerinde çevirme, büyütme, küçültme gibi işler yapmaktadır [2].

2.   FLASH’IN KURULUMU

CD’de bulunan Flash 4 Installer öğesini çift tıklanır. Böylece kurulumuna başlanmış olunur.
Gelen tanıtım ekranında;
Continue düğmesine tıklayın.
Flash bundan sonraki adımlarda size klavuzluk (Şekil 2.2) edecektir.
         Şekil 2.2. Kurulumun Başlangıcı

Seri numarası ve lisans anlaşması vardır. Seri numarasını bir yere kaydetmelisiniz. Yeniden kurmak gerektiğinde tekrar kullanılacaktır. Lisans anlaşmasındaki maddeleri kabul ettiğiniz takdirde kuruluma devam edilecektir.

2.1   Flash’ın Çalıştırılması

Flash’ın kurulumunun sonunda masaüstüne kısayolunu oluşturacaktır ve başlat menüsündeki programların altına yerleşecektir. Ya masaüstünden çift tıklayarak yada programların altındaki Flash simgesine tıklayarak Flash çalıştırılır.

2..2 Flash Editörü
Flash programına girdikten sonra çalışma yapılabilmesi için boş bir döküman açık olmaktadır. Flash’ta açılan her bir dökümana ait öğeler vardır. Bunların ayrıntılarını konular işlenirken göreceğiz. Şimdilik isimlerini verip geçiyoruz. Boş bir döküman açıldığında karşımıza bir zaman çizgisi ( Timeline ) filmimizin gösterildiği sahne (stage) ve çalışma alanı (work area) karşımıza çıkmaktadır.    (Şekil 2.1)

Oluşturacağımız animasyonda temel olarak bu öğeler kullanılmaktadır. Bunların haricinde bize yardımcı olması amacıyla paletler, kütüphaneler ve çeşitli araçlar mevcuttur. Şimdi Flash’ın temelleri ve Flash’ın kurulumuyla işe başlayalım.

2.3   Flash’ın Temelleri

Flash’ın çalışma yapısı bilgisayar kullanıcıların alışmış olduğu şekilde dizayn edilmiştir. Flash’ın kurulumu, dosya işlemleri birçok uygulama programlarına benzerlik göstermektedir. Wındows’ta gerek kısayol, gerekse diğer dosya organizasyonlarında Flash’a uyumluluk göstermektedir.
2.4   Döküman Oluşturmak

Flash programını çalıştırdıktan sonra zaten boş bir döküman açık olacaktır. Ama biz yeni bir döküman oluşturmak istiyorsak File menüsünden New seçeneğini tıklamamız gerekir.

2.5   Değişiklikleri Kaydetmek

Boş bir dökümanın üzerinde değişiklik yaptıktan sonra kaydetmek istiyorsak File menüsünden Save seçeneği seçilmelidir. En son kaydedilen halden sonra değişiklik yapılmışsa Flash programını kapatırken değişikliklerin kaydedilmek istenildiği seçeneği karşımıza çıkacaktır. Buradan da evet dediğimizde değişiklikler kaydedilecektir. Ama her türlü oluşabilecek sorunları düşünerek bu seçeneğe gelmeden arada bir kaydetmek bilgi kaybı ihtimalini minimize edecektir.

2.6 Döküman Silmek

Oluşturulan dökümanlardan kullanılmayacaklar varsa yer kaplamaması için silinmesinde fayda vardır. Dökümanlar hangi dizine kaydedildiyse o dizinin içine gelip silinecek dökümanı işaretleyip Delete tuşuna basmamız yeterli olmaktadır.

2.7 Açık Dökümanın Kapatılması

Açık olan bir dökümanı kapatmak istiyorsak ya dökümanın sağ üst köşesinden çarpı ( kapatma) düğmesini tıklayacak yada File menüsünden Close seçeneğini seçeceğiz.

2.8 Timeline

Animasyon oluştururken en çok kullanılacak kısımdır. Animasyonların oluşturulması Timeline’ın içinde bulunan frame (kare) lerle gerçekleşir. Sahne organizasyonu da bu kısımda düzenlenir. Birden çok görüntü elde etme işlemide Timeline’da bulunan layer (katman) adını verdiğimiz bölümde gerçekleşmektedir.

2.8.1 Timeline’ın Genel Görüntüsü

Aşağıda timeline’ın genel görünümü vardır (Şekil 2.3). Karmaşık bir yapısı olmasına rağmen ihtiyacımız olan kadarını kullanarak anlaşılması kolaylaştırılacaktır.

Şekil 2.3. Timeline’ın Genel Görünümü

2.8.2 Timeline’ın Kullanımı

Film ile alakalı işlemlerin kolayca yapılmasını sağlayan kısımdır. Filmin öğeleri olan sahne, kare ve katmanın temsil edilir. Timeline’ın sağ kısımında bulunan framelerden herhangi birine tıklanıldığında o karede bulunan içerik stage’de görünür. Eğer Timeline görünmüyorsa View menüsünden Timeline seçeneğini tıklanmalıdır. Timeline’da geçerli sahne, katman gizleme, katman kilitleme, anahat görünümü, oynatım göstergesi, kare numaraları, Onion seçenekleri,sahnelerin listesi,sembollerin listesi, katmanlar, durum çubuğu, katman ekleme, katman silme, kare görünümü menüsü, kare hızı, görünümü ortalama seçenekleri bulunur. Animasyon oluşturmaya devam ettikçe bu seçenekleri sırasıyla açıklanacaktır.

2.8.3 Timeline’ı Gizlemek

Timeline’ın sahnedeki görünüme engel olmaması yada başka sebeplerden dolayı gizlemek istediğimizde View menüsünden Timeline seçeneği seçilir veya klavyeden Ctrl+Alt+T tuş kombinasyonuna basılır.

2.8.4 Timeline’ın Yerini Değiştirmek

Timeline görünümü engellememesi için yerini değiştirmekte mümkündür. Bunun için timeline’ın üst kısmındaki gri yerdeyken farenin sol tuşuna basılı tutun ve istenilen yere gelinceye kadar sürükleyin.

2.9 Araç Çubuğu
   
Flash’ta yapılacak animasyonlarda kullanılacak nesnelerin yaratılmasını sağlamaktadır. Yani daire, kare çizmek, resmin içini boyamak, text modunda yazı yazmak, belli bir alanı büyütmek gibi işlemlerde kullanılan kısımdır ( Şekil 2.4).

2.9.1 Araç Çubuğunun Genel Görünümü
İlk olarak araç çubuğunu görmek için Window menüsünden Toolbar seçilir. Bu işlemin ardından araç çubuğu ekranda belirir. Altta araç çubuğunun içeriği gösterilmektedir.

2.9.2 Araç Çubuğunun Kullanımı
Araç çubuğunda kullanmak istenilen öğe mouse ile seçildikten sonra sahne denilen kısımda istenilen yerdeyken mouse’un düğmesine tıklayarak yada sürükle bırak yöntemini uygulayarak istenilen işlem gerçekleştirilir. Araç çubuğundaki öğelerin ne işe yaradıkları hatırlanmak istenildiğinde mouse ile istenilen simgenin üzerine gelindiğinde birkaç saniye beklenilirse gerekli açıklama yapılacaktır [8].

Pencil Tool: Çizgiler ve objeler yaratmak için kullanılır.
Bucket Tool: Nesnelerin içini doldurmak için kullanılır.
Ink Bootle: Daha önce çizilen çizgilere yeni stiller uygulamak için kullanılır.
Text Tool: Yazı yazmak için kullanılır.
Brush Tool: Boya işlemlerini yapmak için kullanılır.
Eraser Tool: Çizgileri ve dolguları silmeye yarar.
Droppper Tool: Sahnenin varolan bir kısmındaki renk ve stil bilgilerini çeker.
Magnifier Tool: Sahnenip büyültüp küçültülmesini sağlar.
Lasso Tool: Bir nesnenin bir kısmını seçmeye yaramaktadır [1].

2.9.3 Araç Çubuğunu Gizlemek

Araç çubuğunun sağ köşesinde bulunan çarpı işaretine tıklandığında araç çubuğu kapanacaktır. Tekrar çıkarmak istenildiğinde araç çubuklarının herhangi bir tanesinin üzerinde boş bir yerdeyken mouse’un sağ tuşuna basılarak toolbars seçilir. Karşımıza gelen menüden istenilen araç çubuğu işaretlenerek görüntülenmesi sağlanır.

2.9.4 Araç Çubuğunun Yerinin Değiştirilmesi

Araç çubuğunun üzerine gelerek mouse’un sol tuşu basılı tutulur. Mouse’un tuşunu bırakmadan ekran üzerinde istenilen yere taşıma işlemi yapılır ve istenilen yere geldikten sonra tuş serbest bırakılır.

2.9.5 Araç Çubuğunun Özelleştirilmesi

   

Yukarıdaki araç çubuğunun gösterilmesi sırasında anlatıldığı gibi araç çubuklarının herhangi birinin üzerindeyken sağ tuşa basılarak yada Window menüsünden Toolbar seçeneği seçilerek Toolbars iletişim kutusu açılır. Karşımıza Show ve Options seçenekleri çıkar. Show seçenekleri görülmek istenilen araçların seçildiği kısımdır. Option seçenekleri ise araç ipuçları ve daha büyük boyda görülmesini sağlayan kısımdır ( Şekil 2.5).

2.10 Cetvel ve Izgara

Cetveller sahnede yer alacak nesnelerin boylarının belirlenmesinde bize kolaylık sağlamaktadır. Nesneleri istenilen uzunlukta çizmemizde yardımcı olur.

2.10.1 Cetvelleri Açmak

Çizimlerde kolaylık sağlayacak cetvelleri açmak için View menüsünden Rulers seçeneğine tıklanmalıdır. Yada kısayol olması amacıyla Ctrl+Alt+Shift+R tuş kombinasyonuna basılmak suretiylede istenilen işlem gerçekleşir.

2.10.2 Cetvellerin Kullanımı

Cetveller ile ilgili ayarlar kısmı Modify menüsünden Movie seçeneği seçilerek yada Ctrl+M tuşlarına basılarak yapılır. Karşımıza gelen Movie Properties menüsünden Ruler Units seçeneği ölçü birimini ayarlamamızı sağlamaktadır.
2.10.3 Izgara

Nesnelerin tam yerleştirilmesinin sağlanması ve istenilen şekilde çizilmesinin sağlanması için ızgara bölümüne ihtiyaç duyulmaktadır (Şekil 2.6).

2.10.4 Izgara Çizgilerini Açmak

View menüsünden Grid seçeneği seçilir yada Ctrl+Alt+Shıft+G tuşlarına basılır. Nesneleri oluşturduğumuz ekranda ızgara çizgileri görünür hele gelmiştir.

2.11. Snap

Çizim yaparken oluşturduğumuz nesnelerin filmin ızgara çizgileri ile hizalanmasını sağlamaktadır.

2.11.1 Snap Özelliğini Açmak

Araç çubuğundan mıknatıs simgesine sahip tuşa tıklayarak, View menüsünden Snap seçeneği seçilerek yada klavyeden Ctrl+Alt+G kısayol tuşuna basılarak Snap özelliği açılmaktadır.

2.11.2 Snap Ayarları

Snap ayarlarını Snap to grid seçeneği ile belirliyoruz. Bu seçeneğe girmek için File menüsünden Asistant seçeneği seçilmelidir (Şekil 2.7). Buradaki Snap to grid seçeneğinin altında 5 alt seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekler;

Off: Kapalı
Must be Close: Yakın olmalı
Normal: Normal
Can be distant: Uzak olabilir
Always snap: Her zaman kenetle[2]

2.12 Stage

Oluşturulan bir flash filminin öğelerinin tamamını içeren kısımdır. Yani bir filmin oynatıldığı, görüntünün yansıtıldığı sahne olarak düşünebiliriz [8].

2.12.1 Movie Properties Kutusu

Stage’in boyunu ve büyüklüğünü ayarlamak için kullanılan iletişim kutusudur. Modify menüsünden Movie seçeneği seçilerek, Ctrl+M kısayol tuşlarına basılarak yada timeline durum çubuğundan kare hızına çift tıklayarak aktif hale getirilir. Movie Properties iletişim kutusu ile stage hakkındaki her türlü ayarlamaları yapabilirsiniz (Şekil 2.8). Bu menüde bulunan ayarları kısaca açıklayalım.

Frame Rate: Flash Movie’sindeki karelerin oynatış hızıdır. Bu değer default olarak 12’dir.
Dimensions: Flash Movie’nin boyutunu ayarlar. Normalde 550*400 piksel’dir. Tam ekran olarak oynatılmak istenirse 400*300 veya katsayıları değerinde olmalıdır.
Grid Spacing: Nesneleri belirli yerlere yerleştirmek için kullanılan ızgara ayarlarıdır. Colors: Renk ayarları için kullanılır. Soldaki grid’lerin rengini sağdaki arka planın rengini ayarlar.
Ruler Units: Ölçü birimi seçimi
Show Grid: Izgara görünürlüğü ayarı
Help: Yardım
OK: İstenilen ayarların uygulanması
Cancel: Vazgeç
Save Default: Varsayılan ayarlar [7].

2.12.2 Stage Boyutu

Yaratılan filmin boyutlarını ayarlamak için Movie Properties  iletişim kutusundan Dimension kısmında ayarlamalar yapılır. Bu kısımda Width (Genişlik) ve Height (Yükseklik) bulunur. Istenilen ölçü birimine göre gerekli ebatlar verilir.

2.12.3 Izgara Ayarları

Renk ve aralık ayarları için Movie Properties iletişim kutusundan Colors ve Grid seçenekleri kullanılır. Colors kısmından Grid seçeneği ile ızgara için renk seçimi yapılır. Diğer Grid seçeneği ile de ızgara boyunun ayarlanması ve ızgaranın görünümü belirlenir.

2.12.4 Renk Ayarı

Colors kısmından Grid ve Background seçenekleri ile ızgara ve arka plan renk ayarları yapılır.

2.12.5 Kare Hızı

Frame Rate seçeneği ile animasyondaki her bir karenin hız ayarları yapılır. Flash’ın bize başlarken belirlediği film hızı 12 fps’dir [8].

3. BASİT NESNELERİN OLUŞTURULMASI

Çizgileri ve renkleri kullanarak basit nesneler Flash programı sayesinde kolaylıkla oluşturulabilir. Flash programı diğer grafik programlarından öğeler kopyalamanıza hak tanımaktadır. Ayrıca oluşturulan basit nesneler üzerinde her türlü ince ayarlamalar yapmakta son derece kolay hale gelmiştir.

3.1 Çizgi Ayarları

Oluşturulacak nesnelerdeki çizgi ayarlarının yapıldığı kısımdır.

3.1.1. Çizgilerin Oluşturulması ve Seçilmesi

Çizgi oluşturulması için araç çubuğundan line simgesine tıklanmalıdır. Line tıkladığımızda yeni bir menü açılır. Bu menüde çizgi ile alakalı bütün ayarlamalar yapılır. Line Color seçeneği ile çizginin rengini,Şekil 3.1’de Line Thickness ile çizginin kalınlığını, Line Style ile çizgi stilini belirliyoruz.

3.1.2. Çizgiler Üzerinde Düzenleme

Özel bir çizgi kalınlığı yaratmak yada çizgi stilini özelleştirme ihtiyacı hissedilebilir. Bu durumda Line Thickness menüsünden Custom seçeneği ile istenilen çizgi kalınlığı verilir ve Line Style menüsünden de istenilen özel çizgi tipi (Type), çizgiler arası boşluk mesafesi(Dot Spacing) ve köşelerdeki keskinliği yumuşatıcı (Sharp Corners) tercihlerinden istenilenler işaretlenir.

3.2. Dolgu Ayarları

Flash’ta hazırladığınız basit nesnelerin içeriklerindeki renk ayarlarında değişiklik yapmanızı mümkündür.

3.2.1. Dolgulu Alanların Seçilmesi

Oluşturulan birçok basit nesnelerin içeriklerindeki dolgu ayarlarında birden değişiklik yapılmak istenildiğinde, dolgulu alanların her birisi mouse’un sol tuşu ile birlikte klavyeden Shift tuşuna basılı tutularak seçilir ve istenilen değişiklik yapılır. Sahne’de bulunan tüm alanları seçmek istediğinizde mouse’u sol baştan itibaren sürükleyerek, Edit menüsünden Select All seçeneği seçilerek yada klavyeden Ctrl+A tuşlarına basılarak seçilmelidir.

3.2.2. Dolgulu Alan Üzerinde Düzenleme

Dolgulu alanın bulunduğu nesne düzensiz olması halinde seçilmek şartıyla düzenleme yapılmak istenilebilir. Araç çubuğunda bulunan lasso (kemer) seçeneği istenilen belirli kısımları seçilmesine yardımcı olacaktır. Lasso aracı ile düzensiz bir şekle sahip nesnemizin etrafında serbestçe çizgi çizilerek düzenlemelerde kolaylık sağlamaktadır.

3.2.3. İstenilen Alanların Seçilmesi

Bazen çizgilerin, geometrik şekillerin yada eğrilerin bir kısmı seçilmek istenebilir. Arrow aracı ile dikdörtgen oluşturarak bir kısmı seçilebilir. Ama bu işlem için lasso aracının polygon modu daha uygundur. Bu seçenek tercih edildikten sonra nesnenin istenilen kısmı seçilmeye başlanır ve çift tıklama şartıyla seçim işlemi tamamlanır.

3.2.4. İstenilen Alanların Çıkarılması

Yanlışlıkla istenmeyen öğeleri seçildiğinde yada seçilen öğelerden çıkarma işlemi yapmak istendiğinde Arrow seçiliyken Shift tuşu ile çıkarılmak istenilen öğeler tek tek seçilir. (ekleme işleminin benzeri) İstenilen alanların çıkarılması işlemi tüm Sahne’ye uygulanacaksa Edit menüsünden Deselect All seçeneği seçilmelidir.

3.3. Nesne Ayarları

Oluşturulan nesnelerin üzerinde taşıma, renk ve boyut değişikliği gibi değişiklikler yapmak mümkündür.

3.3.1. Nesnelerin Elle Yerleştirilmesi
Oluşturulan nesnenin yeri değiştirilmek istenildiğinde Araç çubuğundan Arrow seçeneği seçildikten sonra yeri değiştirilecek nesnenin üzerine gelinir. İstenilen  yere sürüklenmek şartıyla getirilir. İnce ayar yapılmak isteniyorsa nesne seçildikten sonra klavyedeki yön tuşlarına basılmak suretiyle ayar yapılır.

3.3.2. Nesnelerin Taşınması

Nesnelerin taşınması işlemi koordinatları verilerek de yapılabilir. Bu işlem için; Window menüsünden Inspector seçeneğinden Object seçilir. Koordinatların olduğu bir pencere açılır. Yerini değiştirmek istediğimiz nesne seçildikten sonra gerekli koordinatlar girilir. Yalnız dikkat edilecek husus; koordinatların bulunduğu menüdeki Use Center Point seçeneğidir. Bu seçenek seçili ise, nesnenin merkezine göre yerleştirme yapılır, seçili değilse verilen ordinatları nesnenin sol üst köşesi olarak kabul edilir.

3.3.3. Nesnelerin Boyutlarının Değiştirilmesi

Nesnelerin boyutlarının değiştirilmesi için Flash değişik kısımlara boyut ayarı seçenekleri koymuştur. Bu seçenekler:
1.   Araç çubuğundan Scale seçeneği seçilerek
2.   Modify menüsünden Scale seçeneği seçilerek
3.   Object Inspector’dan yeni boyut girilerek
4.   Transform Inspector kullanılarak
şeklinde değişiklikler yapılabilir.

3.3.4. Nesnelerin Döndürülmesi

Bir nesne üzerinde 360 dereceye kadar döndürme işlemi yapılabilmektedir. Bu işlem için önce çevrilmek istenilen nesne seçilir, Modify menüsünden Transform seçeneği seçilir. Burada kaç derece ve hangi yönde çevrileceği belirlenip istenilen değerler girilerek döndürme işlemi gerçekleştirilir.

3.4. Temel Düzenleme

Windows ile alışkanlık kazanılan kes, kopyala ve yapıştır işlemlerini Flash programıda desteklemektedir. Windows’ta kullanılan kısayol tuş kombinasyonları ve mouse sağ tuşu ile gelen menüdeki temel düzenleme işlemleri Flash içinde geçerlidir.

Bir öğeyi silme işlemi;
Edit menüsünden Clear ile yada klavyeden Delete tuşu ile

Bir öğeyi kesme işlemi;
Edit menüsünden Cut ile yada klavyeden Ctrl+X tuşları ile

Bir öğeyi kopyalama işlemi;
Edit menüsünden Copy ile yada klavyeden Ctrl+C tuşları ile
Kopyalanan yada kesilen bir öğeyi yapıştırmak işlemi;
Edit menüsünden Paste ile yada klavyeden Ctrl+V tuşu ile yapılmaktadır.